Co dělá stres s naším tělem?

Každý z nás občas zažívá stresové období. Zjistěte, jak stres působí na vaše tělo a jak ho pomocí adaptogenů na tento boj připravit.

Stres spouští v našem organismu mechanismy, které pomáhají doslova vyzbrojit tělo a mysl na případný boj či na útěk („fight or flight“). Nadledvinky vyprodukují stresový hormon kortizol. Zvýšený kortizol způsobí, že se zapne náš sympatický systém, stimulují se nadledvinky k produkci dalších stresových hormonů a spouští se symptomy jako například zvýšený krevní tlak, zpomalí se zažívání, mění se metabolismus živin, zrychlí se dýchání atd. což všichni známe. Doslova se plýtvá energií, neboť děláme vše pro to, abychom přežili. Když stres skončí, vše se zase uvede do normálu a symptomy zmizí.

A co se děje, když máme chronický stres?

Pokud zažíváme stresové situace každý den, vzniká stres chronický. Naše tělo si již neuvědomuje, že nejde o život a my jsme pořád v režimu „bojuj nebo uteč“. Po určitém čase naše  nadledvinky přestanou zvládat neustálou produkci kortizolu a dalších stresových hormonů (dochází k tzv. adrenálnímu vyčerpání), zažívání a vstřebávání živin nefunguje jak by mělo, rychleji stárneme, přichází únava a vyčerpanost, jsme bez energie a náš organismus ztrácí rovnováhu.

Přírodní medicína využívá byliny a stravu jako lék.
Za nejúčinnější byliny proti stresu z pohledu fytoterapie považujeme adaptogeny. 

Adaptogeny – bojovníci proti stresu

Pojďme si nejprve vysvětlit, co to adaptogeny jsou­. Adaptogeny jsou rostliny nebo komplex fytolátek z rostlin, které zvyšují odolnost organismu vůči širokému spektru škodlivých faktorů (stresorů), a to jak chemických, fyzických nebo biologických.

Jinými slovy, adaptogeny nás chrání od stresu, pomáhají znovu nastolit rovnováhu, regenerují a chrání organismus.

Přírodní adaptogeny

Více o jednotlivých adaptogenech se dozvíte v následujícím článku zde

text: Ing. Iveta Ječmík Skuherská, poradce pro výživu, naturopat, @y­vylife

 

Děkujeme!


Pokud máte jakékoli dotazy či tipy, neváhejte se na nás obrátit na eccevita@eccevi­ta.cz, nebo nás sdílejte na sociálních sítích a nezapomeňte nás označit: @eccevita, #eccevita, #eccevitablog

 

Dotaz

  • Sdílet na facebooku

Související produkty

Email pro obnovení hesla

Buďte přírodě o kousek blíže

Newslettery posíláme jednou týdně. Slibujeme, že se nejedná o žádný spam.
Vaše e-mailová adresa je u nás v bezpečí, přečtěte si naše podmínky
zpracování osobních údajů.

Nová registrace | Zapomenuté heslo | Přihlášení velkoobchod

Přihlášení