Rozhovor: O detoxikaci s Bárou Sedlákovou

Jaký je přístup k detoxu těla lektorky jógy, blogerky a youtuberky Báry Sedlákové?

Vyzpovídali jsme Barboru Sedlákovou a její přístup k detoxu těla. Bára je nejen lektorka jógy, ale také blogerka & youtuberka a milovnice dobrého jídla! 

1. Jaro přímo láká k jarní očistě těla & detoxu. Také své tělo v tomto období detoxikuješ? 

Je to tak. Na jaře mě detox láká tak nějak přirozeně snad každý rok. I když se snažím žít zdravě pořád, současné období beru jako příležitost vše znovu přehodnotit, zbavit se všeho, co mi nedělá dobře a znovu se vrátit ke stylu života, který mi vyhovuje.

Obvykle začínám velkým jarním úklidem domácnosti, kdy vytřídím a vyčistím každičký kousek bytu, následně automaticky přijde i chuť zbavit se nánosů a nepotřebných, nebo dokonce škodlivých látek v těle a přebytečného tuku. S tím přichází chuť víc pít, vysadit na čas alkohol i kofein a zharmonizovat také myšlenky, pocity a spánkový režim. 

2. Proč ses rozhodla s detoxem začít a jak dlouho detox obvykle provádíš? Opakuješ ho víckrát do roka?

K detoxikaci se během roka vracím častěji. Kromě jara nemám úplně vypozorováno, jestli se jedná o konkrétní roční období, ale jednou za čas vždycky přijde životní období, kdy se mi nakumuluje až moc stresu a povinností až nastane chvíle, kdy si řeknu “dost”, zaměřím se na zpomalení, očistu organismu, prostoru i vztahů kolem sebe a pokusím se navrátit znovu na pro mě příjemnou cestu. Věřím, že určité výkyvy jsou v životě běžné. Je ale důležité umět si je uvědomit, nepřijmout je za dlouhodobý standard a naučit se vracet sami k sobě.

fotky_blog_sedlakova01.jpg

3. Které produkty k pročištění organismu používáš, a které bys doporučila těm, kteří s detoxem teprve začínají?

Osobně věřím, že naprostý základ je ten nejpřirozenější, bez jakýchkoliv produktů. Ukliďte si kolem sebe, omezte konzumaci cukru, lepku, živočišných produktů a zpracovaných potravin, přidejte dostatečné množství kvalitní čisté vody. Ulehčete pleti přírodní kosmetikou také v omezenějším množství, hýbejte se, dýchejte, meditujte (jakoukoli jemnou zdravou formou). 

Potom vřele doporučuji návštěvu Ecce Vita, kde vám poradí, jaké produkty zařadit, abyste očistu a harmonizaci ještě podpořili. Celoročně zbožňuji Tulsi čaje, opakovaně se vracím k Helm stop, nedám dopustit na Gut protect k zaléčení střev, pití aloe vera, Probiomix a bylinné čaje.

4. Kromě užívání zmíněných produktů jistě také upravuješ i svůj jídelníček. Jak vypadá Tvá strava a pitný režim v průběhu očisty těla? 

Tento rok jsem v Ecce Vita podstoupila testy potravinových intolerancí, takže můj jídelníček obnáší vysazení všeho, co mi škodí. Obecně se ale zaměřuji na stravu 3× denně, omezení zbytečného přejídání, na vysazení lepku a produktů z kravského mléka, omezení konzumace cukrů a živočišných produktů. Naopak zařazuji více zeleniny a bylinek. 

Vysadila jsem také alkohol a kávu, které si dopřeji jen velmi výjimečně při setkání s přáteli. 

Místo toho piji hodně čisté vody a bylinných čajů. 

Mým cílem zkrátka je tělu, pokud možno, odlehčit, aby mohlo energii použít na očistu a hojení škod, které jsem na něm během roku určitě napáchala. :) 

Cílem není se stresovat a odříkat si. Naopak se snažte soustředit na pozitiva, jak je vám čím dál lépe, jak vám přibývá energie, jaké nové potraviny a recepty můžete vyzkoušet a podobně. Časem se vám možná vytříbí i chutě a projasní se vám mysl. To všechno na jarním období miluji.

Jako doplňky aktuální používám můj oblíbený Gut protect k zaléčení střev, Tulsi čaj a těším se na nasazení Probiomixu a Liver plus kapslí.

fotky_blog_sedlakova03.jpg

5. Víme o tobě také, že jsi lektorka jógy ve studiu Namastery. Přizpůsobuješ tedy během detoxu i své cvičení? Máš nějaké speciální pózy?

Přiznám se, že nic takového nedělám. Jóga je pro mě láska a nástroj k radosti a naprostému uklidnění. Proto ji v období změn, jako je pro mě i detoxikace, naopak používám jako svůj bezpečný prostor, kde si nechávám naprosto volnou ruku a cvičím prostě cokoliv, na co mám zrovna chuť, v tempu, na které mám zrovna chuť. 

I v józe jsou ale samozřejmě polohy, meditace i dechová cvičení, které jsou výrazně detoxikační.

6. Otázka na závěr. Doporučila bys detox i ostatním? V čem Ti pomohl?

Rozhodně ano. Vždy ale pozvolný a citlivý. Žádné drastické skoky. Mně osobně tato období pomáhají snad na všechno. :) Zklidňují mi emoce, projasňují mysl, zpevňují mi tělo, zlepšují stav pleti, stabilizují hladinu energie, zlepšují mi sebevědomí i výkon jak ve sportu, tak v dalších pracovních oblastech, zlepšují mi vztahy. Co je ale nejdůležitější, detoxikace je pro mě obdobím vyhodnocování mého života a směru, kterým se ubírám a také obdobím očisty, zbavování se toho, co mi neslouží a dělám to například jen ze zvyku, strachu a podobně. Je to návrat do sebe a rozumné nastavení nového spokojenějšího fungování. 

Sledujte Báru na instagramu pod jménem @barase­dlakova.

Děkujeme!

Pokud máte jakékoli dotazy či tipy, neváhejte se na nás obrátit na eccevita@eccevi­ta.cz, nebo nás sdílejte na sociálních sítích a nezapomeňte nás označit: @eccevita, #eccevita, #eccevitablog 

 

 

  • Sdílet na facebooku

Email pro obnovení hesla

Vítejte na eshopu plném informací o zdravém životním stylu

Nová registrace | Zapomenuté heslo

Přihlášení