SARS-CoV-2
(tema: Dlouhověkost)
I v období omezeného pohybu můžeme využít čas a věnovat se více sami sobě, upravit životní styl a posílit svoje fyzické i psychické schopnosti.
O novém viru SARS-CoV-2 ještě moc toho nevíme. Co víme, je zatím to, že se šiří vzduchem, má vyšší afinitu k plícím a, že existují rizikovější skupiny, což jsou lidé starší (nad 60 let), nebo lidé s oslabenou imunitou, metabolickým syndromem, nebo s chronickými či jinými dlouho trvajícími civilizačními nemocemi, mezi které mohou patřit i mladší ročníky.
To, že někdo má průběh bez příznaků a u někoho vzniká až příliš silná imunitní reakce (mluví se o tzv: „cytokinové bouři“), to vše záleží právě na naši odolnosti a schopnosti imunitního systému. Náš imunitní systém je neustále oslabován různými patogeny, mezi které patří viry, bakterie, paraziti, přemíra léků, antiobiotika, alkohol, návykové látky, ale i stres, špatná strava… Imunitu proto musíme průběžně a celoživotně posilovat.
1. Úprava životního stylu
a) Spánek
- dostatek kvalitního spánku (alespoň 7,5–8 hodin)
- Ve spánku se tvoří růstový hormon, který snižuje kortizol
- Ve spánku regenerujeme
b) Pohyb
- přiměřený pohyb posiluje tělo i duši, aktivuje se tvorba antioxidantů
c) Eliminace dlouhodobého stresu
- Chronický stres oslabuje imunitní systém
- Produkují se stresové hormony, které vyčerpávají nadledvinky a aktivují sympatický nervový systém což znamená, že jsme ve stavu “bojuj nebo utíkej“ = plýtvá se energií, která pak chybí na regeneraci
- Ve stresu špatně vstřebáváme
- Meditace a dýchací techniky pomáhají snižovat stres
- Adaptogeny jako Tulsi čaje, Ašvaganda, Šatavari a další patří pomáhají tělu vyrovnat se se stresem
d) Otužování je stará a spolehlivá metoda pro posílení imunity
2. Vyvážená strava – pro správné fungování imunity potřebujeme vyváženou stravu
- Makrosložky (bílkoviny, sacharidy, zdravé tuky, vlákninu
- Mikrosložky: vitaminy: A, C, E, K, B v přirozené formě ze stravy
- Minerály: zinek, selen
3. Byliny
Vhodné je zaměřit se na podporu dýchacích cest a v případě onemocnění nestimulovat imunitu vysokými dávkami imunostimulačních bylin. Zde platí pravidlo „méně je více“. Pokud užíváte bylinky, vybírejte raději směsi více bylin. (Byliny jako Echinacea spp, Sambucus plod, Astralagus ve vysokých dávkách mohou výrazně stimulovat imunitu).
4. Doplňky
Řada aktuálních studií a odborníků uvádí doporučení ohledně doplňování vitaminu C (250–2000 mg), D (1000 IU/den), zinku (15 mg/den), vitaminů skupiny B, omega 3 mastné kyseliny. Vitamin D je vhodné si předem otestovat.
5. Hygienická opatření
- Mytí rukou, desinfekce
- Omezení kontaktu s více lidmi
- Ochrana dýchacích cest, sliznic (roušky, inhalace, dostatek tekutin)
6. Nezapomínejte na antioxidanty (borůvky, maliny), jezte potraviny barvy duhy. Zmražené nebo sušené také fungují.
Ing. Iveta Ječmík Skuherská, poradce pro výživu, @yvylife
Děkujeme!
Pokud máte jakékoli dotazy či tipy, neváhejte se na nás obrátit na eccevita@eccevita.cz, nebo nás sdílejte na sociálních sítích a nezapomeňte nás označit: @eccevita, #eccevita, #eccevitablog