1. část: Kompletní detoxikace neboli „Jarní očista organismu“
(tema: Detox)
Detoxikace je slovo, které slyšíme v dnešní době velmi často. Pojďme se spolu zamyslet nad skutečnou podstatou detoxikace.
1. ČÁST: CO JE DETOXIKACE A JAK SE NA NÍ PŘIPRAVIT
Detoxikace je slovo, které slyšíme v dnešní době velmi často. Pojďme se spolu zamyslet nad skutečnou podstatou detoxikace.
Co by měla detoxikace obsahovat, aby byla opravdu účinná?
--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Správná detixikace by měla být „KOMPLEXNÍ“
Slovo KOMPLEXNÍ znamená, že by se měla odehrávat na všech úrovních:
KOMPLEXNÍ Detoxikace = detox fyzického těla + mentální detox + detox prostředí
- Detox fyzického těla = posílení a podpora vylučovacích orgánů + podpora trávení + očista střev, krve a lymfy
- Mentální detox = detox duše + detox mysli + detox slova
- Detox prostředí = očista našeho domova
Nebojte se, není to tak komplikované, jak to vypadá. Detox jsem rozepsala tímto způsobem proto, abychom pochopili, že se nemůžeme starat jen o své fyzické tělo a že mentální detox a detox prostředí, ve kterém žijeme, jsou stejně důležité jako detox fyzického těla. Tyto systémy mají být v rovnováze, a pokud jeden není v pohodě, narušuje systémy další.
Proč detoxikovat?
- Detoxikace stimuluje samo-léčebné procesy našeho organismu
- Harmonizuje organismus
- Zvyšuje energii a pročišťuje mysl
- Odstraňuje odumřelé buňky a tkáně
- Odstraňuje toxické látky, které se v těle hromadí a usazují se v orgánech a brání buňkám přijmout výživu
Jaké jsou nejčastější zdroje toxinů?
- nekvalitní strava, nestrávené zbytky stravy (způsobené špatným trávením),
- polotovary (různé chemické přísady, barviva, konzervanty)
- pesticidy, ovzduší, nekvalitní voda, plasty, plísně, cestování, infekce, parazité
- zlost, potlačené emoce, závist, žárlivost, neurovnané vztahy.
Mezi časté projevy toxikace patří:
- únava, vyčerpání, bolesti hlavy, deprese, horečky
- vyrážky a ekzémy, nadýmání, plynatost, plísně, kvasinky
- ospalost, svalová slabost, špatné trávení, častá bolest v krku, zápach stolice, těla, z úst, ukládání tuku na břiše, výkyvy nálad, svalová slabost atd.
V následujících řádcích se zaměříme na naše fyzické tělo.
Detox fyzického těla
Naše tělo je dokonalý systém schopný samo-léčení, samo-regenerace, samo-detoxikace a mnoha dalších „samo-funkcí“, které si můžeme teď nazvat „samo-regulace“.
Aby tato „samo-regulace“ mohla fungovat, potřebujeme 5 základních složek: vodu – kyslík – potravu – spánek – duševní pohodu
Pokud tedy chceme „detoxikovat“, musíme dbát na to, aby naše tělo mělo podmínky pro „samo-regulaci“.
Jak začít? Jednoduše. Správným klíčem je dobrá KVALITA pěti základních složek.
Ano, právě KVALITA základních složek je to, co způsobuje, že naše tělo časem ztrácí schopnost „samo-regulace“.
Nejsme nesmrtelní a přirozeně s věkem se naše životní síla oslabuje. Jde ale o to, jak aktivně náš čas na této krásné zemi prožijeme, anebo jaká vůbec bude délka našeho bytí na zemi.
Když našemu fyzickému tělu dodáváme dlouhodobě nekvalitní složky, zanášíme ho různými toxiny. Časem orgány slábnou, ucpávají se veškeré kanálky, energie přestává proudit a naruší se rovnováha systémů, a to pak způsobuje vnik nemocí. Když se přidá stres, emoce, špatný spánek, ona „samo-regulace“ začíná pokulhávat.
Kyslík:
Denně potřebujeme cca 350 litrů kyslíku v klidu. Žijeme v prostředí s určitým ovzduším a není jednoduché sbalit se ze dne na den a přesunout se do hor nebo do zemí s lepším ovzduším. Můžeme si však pravidelně plánovat různé výlety a dovolenou v přírodě, kde si alespoň na krátkou dobu dopřejeme lepší vzduch.
Co můžeme hodně ovlivnit, je pohyb. Zařaďte do svého života pravidelný pohyb, na mírnou až střední zátěž, stačí 20 – 30 minut denně a prospěje i rychlejší chůze.
Pamatujte, že život je pohyb. Ve zdravém těle je vše v pohybu.
Přiměřená fyzická zátěž podporuje:
- detoxikaci a tvorbu vlastních antioxidačních enzymů
- rozproudí a okysličí krev
- prokrví orgány, včetně detoxikačních
- aktivuje lymfatický systém, který odvádí škodliviny z tkání.
Pokud máte omezené možnosti pohybu, naučte se správné hluboké dýchání do břicha (alespoň 15 minut), nebo můžete praktikovat dýchání „pranajáma“, kde postupně dýcháte levou a pravou nosní dírkou.
Voda:
Je nejdůležitější složkou našeho těla. Naše tělo obsahuje 60–70 % vody. Voda je přítomná v každé buňce. Našimi ledvinami proteče cca 150 l vody za den. Proto nezapomínejte na pitný režim a na kvalitu vody. To, co pro sebe můžete udělat, je koupit si kvalitní vodní filtr.
Tím, že budete pít dostatek kvalitní vody, přispějete k samočistícímu procesu a ulevíte ledvinám.
Mezi další zásady patří
- Nepít ledové nápoje (ledové nápoje způsobují v organismu šok, který zpomaluje metabolismus).
- Během jídla pít jen malé množství tekutin (malá sklenička). Máte-li polévku, už nepijte další tekutiny.
- Cca 45 min před jídlem a po jídle nepijte (voda hasí trávicí oheň a ředí žaludeční šťávy a trávicí enzymy, čímž pak vznikají toxiny).
- Výjimkou je zázvorový čaj, nebo teplá voda s citronem, nebo Masala čaj. Tyto čaje v malém množství lze pít před i v průběhu jídla pro zvlhčení polykaného sousta.
- Pro zlepšení trávení po jídle lze vypít čaj z fenyklu.
- Pijte přiměřeně ke své konstituci a pohybové aktivitě. Větší množství tekutin zatěžuje ledviny, zpomaluje metabolismus a zavodňuje organismus.
A. Potrava
Naše tělo je závislé na příjmu živin z potravy. Tyto živiny dále využívá k tvorbě energie, k růstu a obnově buněk, tkání a orgánů. Naše potrava musí tedy mít správnou skladbu, abychom tělu dodali vyvážený příjem živin, které potřebuje.
Vhodná strava je pro nás zásadní.
Mezi tyto živiny patří bílkoviny, sacharidy, tuky, vitamíny, minerály, vláknina a voda. Potřeba živin je individuální, závisí na našem věku, pohlaví, energetickém výdeji, zdravotním stavu atd.
Nekvalitní, nevhodnou a nevyváženou stravou přetěžujeme a toxikujeme naše orgány, trávicí i vylučovací systém.
Naše tělo je jako malé miminko. Je zcela odkázáno na to, co mu jeho maminka připraví k jídlu. Buďme tedy tou hodnou, milující a uvědomělou maminkou a dopřejme našemu tělu to, co skutečně potřebuje. To neznamená, že si nikdy nedáme dobrý steak, nebo kus dortíku. Naopak, můžeme si dopřát všechno. Důležitá je opět kvalita, a když mám „náročnější“ den co do jídelníčku, dopřeju si následně den odlehčovací. Co je odlehčovací den se dozvíte níže.
Nejvhodnějším obdobím pro očistu je jaro a podzim. S přípravou však můžete začít hned v lednu.
B. Podpora vylučovacích orgánů
Jak už teď víme, naše tělo je schopné „samoregulace“ za předpokladu, že naše vylučovací orgány pracují v pořádku. Do přípravné fáze pro detoxikaci tedy patří podpora vylučovacích orgánů. Každý z nás může mít někde slabší místo, je třeba toto místo posílit, abychom v případě zvýšeného vylučování toxinů mohli vše bezpečně dostat z těla ven.
Víte, jaké jsou naše vylučovací orgány? Patří sem: ledviny a močové ústrojí, játra, střeva, lymfatický systém, pokožka.
Posílení orgánu dosáhneme stravou, bylinami a doplňky. Níže uvedu pár typů potravin a bylin na posílení a pročištění ledvin, jater, lymfatického systému a krve. Pokud se chcete zaměřit na posílení střev, doporučuji přečíst si článek z našeho blogu „Posílení střev s Ecce Vita".
Ledviny a močový systém: brusinky, jablka, hrozny, citron, celer, chřest, řepa, okurka, pampeliška list, kopřiva, lopuch, celík zlatobýl, kotvičník, truskavec, bříza, vřes a mnoho dalších.
Játra a žlučník: limetka, papája, hruška, hrozny, ředkev, celer, čekanka, kapusta, květák, ostropestřec, kopřiva, pampeliška kořen, fenykl, oman pravý, klanopraška čínská, Picrorhiza kurroa neboli „Kutki“, právenka látnatá, Chanca piedra, smil písečný, kurkuma.
Střeva: broskev (tenké střevo), papája, citrusy, švestky, kapusta, špenát, lékořice, triphala, psyllium, oslizlák líbezný, řepík lékařský, zázvor, fenykl, anýz, římský kmín, L-Glutamin, lékořice, Aloe vera, jilm plavý, quercetin, dlouhý pepř. Důležitá jsou také probiotika.
Lymfatický systém: grapefruit, limetka, brusinky, meloun, chřest, řepa, tuřín, okurka, lopuch, měsíček, petržel, artyčok, lípa malolistá, černá ředkev.
Pokožka: avokádo, bobuloviny, kokos, řepa, listová zelenina, jetel, pampeliška, bazalka posvátná, chebule srdčitá, pupečník asijský, přeslička, rosolovka, rakytník, růže stolistá, pýr, lopuch, kopřiva.
C. Zvykání na odlehčenou stravu
Při posilování orgánů je vhodné začít si zvykat na odlehčenou stravu. Naše tělo nemá rádo radikální změny. Dopřejte mu čas zvyknout si na všechny novinky, které ho čekají.
Pokud jste úplný začátečník, tak k běžné stravě přidejte 1 – 2× denně zeleninové šťávy nebo smoothies. Můžete si dělat i zeleninovo¬ovocné šťávy (v poměru 2 :1). Na začátek lépe chutnají. Vybírejte méně sladké ovoce (jablka, hrušky, bobuloviny). Až si navyknete na šťávy, můžete jedno jídlo nahradit šťávou nebo smoothies.
V březnu je ideální čas pro očistu a my už víme, že tím myslíme pomoc našemu tělu k „samo–regulaci“.
Pokud se rozhodnete s námi podpořit své tělo a připravit se na detoxikaci, začněte třeba hned dnes. Koncem měsíce se pak v 2. části článku dozvíte, jak zařadit do svého života odlehčovací dny, jaká strava je vhodná při detoxikaci, jestli jsou vhodné půsty a pro koho není detoxikace vhodná. Nebude chybět ani pár skvělých receptů, například na detoxikační čaj, detoxikační šťávu a mnoho dalšího.
--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Ing. Iveta Ječmík Skuherská, poradce pro výživu, @yvylife
Děkujeme!
Pokud máte jakékoli dotazy či tipy, neváhejte se na nás obrátit na eccevita@eccevita.cz, nebo nás sdílejte na sociálních sítích a nezapomeňte nás označit: @eccevita, #eccevita, #eccevitablog