Prodejna Praha: Po 8 –17h / Út – Čt 8–16h / Pá 8-14h - Vánoční otevírací doba: otevřeno do 20.12. do 14:00h. Zavřeno 21. 12. - 5. 1. 2025

15 tipů pro pomalejší a zdravější stárnutí a detoxikaci

(tema: Detox)

Je stárnutí opravdu nevyhnutelné? Dá se nějak zpomalit nebo zastavit? Čtěte o teorii stárnutí, biologickém a chronologickém věku a hlavně tipech, jak stárnout zdravě, krásně a s úsměvem.

 

Je stárnutí nevyhnutelné? Dá se nějak zastavit nebo zpomalit? Máme pro Vás dobré zprávy. Proces stárnutí sice úplně zastavit nelze, ale můžeme vás naučit stárnout zdravě a s úsměvem na rtech. Jak na to? Čtěte dále..

Teorie stárnutí

Existuje řada teorií, proč člověk stárne. Mezi ty nejznámější patří například teorie opotřebení neboli „wear and tear“. Podle této teorie jsou naše buňky a tělo neustále poškozovány toxiny ze stravy, z ovzduší, ale i volnými radikály z vlastního metabolizmu či emocionálním a fyzickým stresem. Další známou teorií je Genetická programová teorie, která tvrdí, že délka života každého jedince je dána jeho individuálními genetickými vlastnostmi. V poslední době se často píše o teorii volných radikálů. Radikály jsou vysoce reaktivní molekuly vznikající při metabolických pochodech, které poškozují naše buňky a nahromaděním těchto poškození dochází ke stárnutí. V neposlední řadě je také zmínit velmi zajímavou Teorii spotřebování telomer. Telomery jsou koncové části našich chromozomů a jednoduše řečeno, každým dělením se telomery o trochu zkrátí, až se zkrátí natolik, že už není možné další dělení buňky. Tímto způsobem bychom mohli pokračovat do nekonečna, což svědčí o tom, že neexistuje jedna komplexní teorie, proč lídé stárnou. Je ale jasné, že se v našem těle dějí změny, které mají u každého jedince trošičku jiný průběh a jsou do jisté míry ovlivnitelné. Přijměme stárnutí jako fakt, naučme se stárnout zdravě a s úsměvem.

Znáte rozdíl mezi chronologickým a biologickým věkem?

Každý člověk má svůj chronologický a biologický věk. Chronologický je jednoznačný. Každý rok si ho připomínáme oslavou narozenin a i kdybychom si ho nechtěli připomenout, připomenou nám ho naši přátelé a osobní doklady.

Lidé stejného věku mohou ale vypadat hodně rozdílně, a to jak po stránce mentální, fyzické, tak sexuální. To je právě příkladem našeho biologického věku. Ten je pro nás mnohem důležitější než věk chronologický, a to právě z toho důvodu, že ho dokážeme sami ovlivnit. S biologickým věkem souvisí také samotný proces stárnutí.

Když je člověku 20 let, má plnou hlavu jiných starostí, než přemýšlet o stárnutí. V podstatě se tomuto tématu začínáme věnovat s nástupem prvních zdravotních potíží nebo vizuálních změn, jako jsou vrásky, bolesti kloubů, šedivění vlasů a podobně. A to je škoda, jelikož už jsme si naše tělo a orgány (vědomě či nevědomě) poškodili, a tím i negativně ovlivnili náš biologický věk. Na školách učí děti spoustu složitých a mnohdy nepotřebných a detailních informací, ale jak se správně starat o své tělo vlastně nikdo moc neví. Ti šťastnější jedinci by teoreticky do čtyřiceti let neměli mít problémy. Méně odolní jedinci jsou odkázáni na péči lékařů a pokud nemají štěstí na kvalitního lékaře, dostávají se do začarovaného kruhu a závislosti na řadě léků. Kolem 50. roku života, lidé se špatnou životosprávou většinou začínají pociťovat řadu problémů, mnohdy také chronického charakteru. Přitom stačí tak málo. Naše tělo je neskutečně inteligentní a dokonalý organismus. Denně vykonává nesčetné množství činnosti, které ani nevnímáme. To jediné, co od nás potřebuje je správné palivo, neboli kvalitní strava. Paradoxem je, že když jedeme natankovat, dáváme velký pozor, abychom do svého auta nalili to správné palivo a často dáme raději top kvalitu než průměr. Pak si ale při placení klidně koupíme nějaký sendvič a vůbec se nezamyslíme, jestli je toto zrovna to správné palivo, na které je schopné naše tělo správně fungovat.

Ano, stárnutí není nevyhnutelné. A ano, náš biologický věk se dá velmi ovlivnit. My jsme si pro vás připravili 15 jednoduchých tipů, co dělat jinak. Pamatujte, nikdy není příliš pozdě. Naše tělo se chce a umí regenerovat. I malá změna v životním stylu TEĎ A TADY může znamenat velkou výhod TAM A POTOM.

15 zásad pro pomalejší a zdravější stárnutí:

  • Vyhýbejte se stresu a depresi. Jsou to hlavní příčiny předčasného stárnutí. Naučte se využívat sílu adaptogenních bylin, které pomáhají našemu tělu vyrovnat se se stresem dnešní doby. Byliny jako Ashwagandha nebo Tulsi se k tomuto účelu využívají více než 5000 let.
  • Denně si vyčleňte alespoň 30 minut pro svůj pohyb. Důležitá je pravidelnost a tedy raději denně 30 minut než 2× týdně velká fyzická zátěž. Skvělým relaxačním pomocníkem je také jóga, která Vás naučí řadu cviků použitelných i ve vaší kanceláři.
  • Nekuřte a s alkoholem nakládejte s mírou. Pokud neumíte žít bez alkoholu, dopřejte si spíše sklenku kvalitního červeného vína k zdravé veřeři. Červené víno obsahuje Resveratrol, který je přírodním antioxidantem.
  • Dopřejte si 7 až 8 hodin spánku denně. Kvalitní spánek je nezbytný pro regeneraci a opravu našeho těla. Právě v noci naše epifýza produkuje hormon Melatonin, který ovlivňuje velké množství fyziologických funkcí včetně stárnutí, produkci pohlavních hormonů, imunity, metabolismu cukrů, tuků, bílkovin a dalších prospěšných látek.
  • Udržujte si optimální tělesnou hmotnost. 5 % pod optimální tělesnou hmotností BMI nevadí, ale u 20 % bychom už měli zpozornit. Být hodně hubený má řadu nevýhod. Tělo potřebuje určité množství tuků a svaly jsou důležité pro oporu našeho skeletu. Nadváha zase zbytečně zatěžuje naše klouby, srdce a vůbec práci našich orgánů.
  • Pijte dostatek čisté a neslazené vody. Dávejte pozor, jakou vodu pijete. Investujte do kvalitního filtru, který zbaví vaši vodu škodlivých látek a toxinů. Nebo vyzkoušejte sílu horniny šungit, která vám vodu vyčistí zcela přírodní cestou.
  • Omezte nezdravé tuky . A to zejména umělé trans-tuky jako jsou tuhé margaríny, ztužené tuky, rafinované rostlinné oleje s převahou omega-6 tuků, pokrmy ze smažených jídel a průmyslově vyráběných potravin, které jsou prozánětlivé. Poměr mezi živočišnými a rostlinnými tuky ve stravě je doporučován nejlépe 1:3. Při tom také záleží, jakou fyzickou zátěž máte. Pokud sedíte celý den v kanceláři je logické, že nasycených tuků by jste měli jíst o to méně.
  • Jezte více zdravých tuků. Tuky jsou nezbytně nutné k životu. Mezi dobré tuky patří mimo jiné například kokosový olej nebo olivový olej. Přidejte do svého každodenního jídelníčku avokádo, do salátu přidejte pár vlašských ořechů, mandlí, různých semínek a klíčků. Pokud máte rádi maso, zajímejte se, jaké maso jíte. V mase přijímáte také to, čím bylo zvíře krmeno. Ideální je proto maso zvířat z volných chovů, které se pásli na trávě. Mezi nejlepší tuky na vaření patří Ghí (tuk z přepuštěného másla). Nasycené tuky (např. máslo, sýry, tučné maso, plnotučné mléko…) nejsou zdraví škodlivé, pokud pocházejí z kvalitních zdrojů. Ve stravě bychom si měli hlídat příjem nenasycených mastných kyselin a to tzv. omega-3 a omega-6. Říká se jim také esenciální, jelikož je nezbytně potřebujeme, avšak naše tělo si je neumí vytvořit z jiných látek. Tělu prospěšnější jsou ale omega-3 mastné kyseliny. Ty jsou důležité pro tvorbu prostaglandinů, což jsou látky, které mimo jiné působí protizánětlivě. Přirozeným zdrojem omega-3 tůků jsou ryby – např. losos, makrela, sardinky s kostmi, sleď, vlašské ořechy atd. Zdrojem omega-6 mastných kyselin je např. slunečnicové semínko, přeničné klíčky, kukuřice, sója, vlašské ořechy atd. Správný poměr omega 6 tuků k omega 3 by měl být 5:1. V dnešní době je to bohužel často v praxi až 20: 1. Snažte si dopřát ryby alespoň 2 x týdně nebo jednoduše doplňte Omega-3 koncentrovaným rybím olejem z ryb pocházejících z ledového arktického oceánu.
  • Dopřejte si dostatek antioxidantů. Antioxidanty likvidují v těle volné radikály. Mezi významné antioxidanty patří mimo jiné např. vitamíny A, C, E, koenzym Q10, zinek. Přírodním zdrojem antioxidantů jsou hlavně bobuloviny jako např. borůvky, brusinky, dále ovoce, zelenina, saláty. Velkým zdrojem antioxidantů jsou zelené čaje jako Sencha, Matcha, bílý čaj nebo Oolong.

Superpotraviny s antioxidanty: Antioxidační mix, Organic Tradition – Mix ze superpotravin s probiotiky a omega-3 tuky, Organic Tradition – Ultimate Superfood Trail Mix.

  • Dopřejte si více čerstvých, neupravených potravin. Doporučuje se, aby čerstvé potraviny jako zelenina a ovoce tvořily více než 50% našeho denního příjmu. Vybírajte podle barvy, a to jak u ovoce, tak i u zeleniny. Čím sytější barva, tím větší obsah prospěšných látek.
  • Omezte sacharidy a jednoduché cukry. Když máte chuť na sladké, dejte si raději porci ovoce. Rafinované sacharidy v pečivu a těstovinách, sladkosti a slazené nápoje jsou prozánětlivé a jsou rizikem pro onemocnění srdce, cév, obezitu a cukrovku.
  • Zařaďte do svého jídelníčku superpotraviny a byliny. Mezi superpotraviny se řadí hlavně spirulina, alfalfa a zelený ječmen, které nám doplní minerály, vitamíny a posílí náš imunitní systém. Mumio (známé také jako Šiladžit) je přírodní směsí organických i neorganických prvků, které se sbírá ve skalních trhlinách. Obsahuje 17 aminokyselin a vitaminů ze skupiny B (B2, B6, B12), provitamínu D, vápník, fosfor, sodík, hořčík, draslík a mnoho dalších látek. Medicinální houby významně posílí náš imunitní systém, jsou silnými antioxidanty, mají pozitivní vliv u vysokého krevního tlaku, cukrovky, pro prevenci rakoviny. Více o medicinálních houbách se dozvíte na našem blogu.
  • Braňte se chronickým zánětům. Chronické záněty v těle jsou tiší zabijáci, kterých si ze začátku moc nevšimnete. Způsobují ale řadu civilizačních nemoci jako Alzheimer, Parkinsonova choroba, revmatoidní artritida a další. Řešením je začlenit do svého jídelníčku protizánětlivé potraviny a byliny. Vynikající protizánětlivé vlastnosti má například kurkuma. Tuto výjimečnou bylinu si v podobě prášku z kořenu můžete přidat do jakéhokoliv jídla a výborná je i jako čaj v kombinaci například se zázvorem.
  • Milujte se, přátelte se, dotýkejte se, tvořte, plánujte a buďte šťastní. Každý den si uvědomte, jaký je život dar, a jaké máme štěstí, že jsme tady.
  • Doplňujte kolagen. Jak stárneme, našemu tělu přirozeně ubývá kolagen, hůře vstřebáváme řadu látek potřebných pro správnou funkci našich svalů a kostí. Výborné jsou např. vývary z morkových kostí. Vývar vaříme pomalu, klidně celou noc a při malé teplotě. Odstraníme po vychladnutí tuk a popíjíme v průběhu dne. Podpoříme klouby, krásné vlasy, nehty a vyživíme kůži. Doplnit kolagen můžeme také snadno s naším Super Collagen Mixem, přírodním hydrolyzovaným kolagenem pro podporu zdravých kloubů a kostí.

Detoxikace

  • Alespoň dvakrát ročně věnujme čas očistě těla. Zejména naše játra, střeva a ledviny potřebují trochu podpořit a neměli bychom zapomenout také na zdravá střeva. K tomu nám opět může pomoci řada bylin jako například Triphala, která je již několik tisíc let stará ájurvédská kůra pro očistu těla. Jak funguje? Šetrným způsobem odvádí z těla toxiny a usazeniny kovů.
  • Co dál? Ráno dopřejte svému tělu sklenici teplé vody s přidáním Aloe Vera a jablečného nefiltrovaného přírodního octa. Tento výborný ranní drink pročistí trávicí soustavu a připraví zažívání na nový den.
  • Bylinka Picrorhiza kurroa neboli Kutki Picrorhiza zase ochrání játra před účinky řady toxinů, podpoří tvorbu žluči v játrech a vylučování žluče ze žlučníku. U nás ji najdete v produktu Liver Plus.
  • Osvědčenou metodou je začlenit do svého režimu jeden odlehčovací den, ve kterém omezíte příjem potravy. Zpočátku jednou měsíčně, optimálně jednou týdně. Tipem pro těžké chvíle bez svých oblíbených dobrot je začít den půstu odpoledne avydržet do dalšího odpoledne.
  • Pro ty, kteří to s detoxikací myslí vážně, je nejlepší odjet alespoň na týden a svěřit se do rukou odborníků. Můžeme vřele doporučit jedinečný projekt Tělo a Duše, který se nachází v krásném prostředí venkova, v obci Koldín. Více se dozvíte na www.teloaduse.cz.