U objednávek nad 1500,- Kč je doprava s PPL-SMART zdarma. Prodejna Praha: Po 8 –17h / Út – Čt 8–16h / Pá 8-14h

6 tipů, jak na jarní detoxikaci + recept

(tema: Detox)

Při střídání ročních období dochází k řadě nemocí, které jsou způsobené nerovnováhou mezi životním stylem, stravou a počasím. Jaro patří k těm nejnáročnějším obdobím, a proto bychom měli svému tělu věnovat pozornost a péči. Jak se vyhnout jarní únavě, nachlazení a dostat se zpět do formy? V našem novém blogu vám odkryjeme tajemství ájurvédské rovnováhy a prozradíme vám jednoduché a rychlé detoxikační tipy.

 

Z vlastní zkušenosti vím, že nejlepší cestou pro detoxikaci je svěřit se do rukou odborníků nebo detoxikaci konzultovat s někým, kdomá už nějaké zkušenosti. Existuje řada center po celém světě a také Česká republika může nabídnout úžasný projekt ozdravného centra Tělo&Duše v Koldíně (www.teloaduse.cz), který se věnuje nejrůznějším očistám těla i duše. Nabídku očistných pobytů poskytuje také Dr. David Frej. Všem zároveň doporučuji přečíst jeho knihu Detoxikace pro dlouhý život, kde najdete také praktické návody na řadu očistných procedur.

Překrásnou vědou pro pochopení toho, jak žít, je ájurvéda. Jedná se o nejstarší holistický lékařský systém zkoumající zásady zdravého způsobu života. Vznik prvního a nejvýznamnějšího spisu o ájurvédě od Charaka Samhita se datuje okolo prvního tisíciletí před našim letopočtem. Následně se principy ájurvédského lékařtství rozšířily do všech koutů tehdejšího světa (Číny, Tibetu, Arábie, …), kde se smísily s místními zvyky a postupně tak vznikaly další školy přírodního léčitelství.

Ájurvéda považuje člověka za nedělitelný a vzájemně propojený komplex složek těla, ducha, mysli a životního stylu. Rozeznává tři konstituční typy, se kterými se všichni již rodíme. Nazývají se dóši a dělí se na: váta, pitta a kapha. Vznikají z pěti elementů přírody – éter, vzduch, oheň, voda a země. Tyto elementy i jednotlivé dóši se v těle vzájemně kombinují. Každý člověk je tak nezaměnitelnou individualitou. Při narození jsou dóši v rovnováze. Vlivem našeho životního stylu, stravy a emocí dochází k vychylování rovnováhy a může se stát, že jedna z dóš v těla začně převládat. Tato nerovnováha způsobuje problémy jak na duševní, tak na tělesné úrovni. Abych vás nevylekala, nejedná se o nic nenapravitelného. Existuje řada postupů, jak opět nastolit harmonii. A jedním z ních je právě pravidelná očista těla, chcete-li detoxikace.

Největší pozornost bychom měli věnovat svému tělu při střídání ročních období. Právě v tomto čase dochází k řadě nemocí, které jsou způsobené nerovnováhou mezi životním stylem, stravou a počasím. Za nejnáročnější období se považuje příchod jara. Během zimy se v našem těle shromažďuje nadbytečné množství principu vody Kapha v podobě zahleněného žaludku. Hromadí se zde různé nežádoucí mikroorganismy, které oslabují náš imunitní systém. Znečištění žaludku je častou příčinou potíží s dýchacími cestami. A výsledkem toho jsou v tomto období časté chřipky s postižením dýchacích cest. Prvni tip? Začněte tedy příchod jara tím, že vynecháte zbytečně těžká, mastná jídla a omezíte na minimum sladkosti.

6 rychlých tipů, jak na jaře detoxikovat:

  • Úprava jídelníčku, vypuštění těžkých jídel, sladkostí, mléčných produktů
  • Zařazení odlehčovacích dnů
  • Zařazení sušených bylin nebo extraktů, pitá čajů pro čištění těla
  • Relaxace, meditace, joga, dýchání, meditace, pohyb
  • Sauna a koupele
  • Klystýry
 

Zařaďte pravidelně odlehčovací den, o kterém se dočtete v první části článku o jarní očistě. Ideální je jednou týdně, ale pokud se na to necítíte, tak alespoň jednou každé dva týdny. Tato krátší detoxikace pomáhá s řadou akutních potíží. Ne nadarmo nemáte chuť na jídlo, když máte chřipku nebo vás něco hodně bolí. Můžete si udělat například zeleninovou šťávu z mrkve, řepy, celeru, zelí a přidat trochu listů dubového salátu. Tuto šťávu pak smíchejte s vodou a popíjejte celý den. Výborný je také tažený (pomalu vařený) vývar z morkových kostí, do kterého můžete přidat také zeleninu. Vývar nechte vychladnout, odstraňte ztuhlý tuk, kosti i vyvařenou zeleninu a popíjejte místo jednotlivých jídel. Můžete střídat se zázvorovým čajem nebo jen teplou vodou, která má sama o sobě čistící účinky.

Celkově lze říci, že půst delší než dva dny se nedoporučuje těm, kteří nemají s půstem zkušenosti. Dlouhodobý vodový půst může poškodit metabolismus a způsobit též nežádoucí reakce tzv. léčebnou krizi a náhlé zhoršení zdravotního stavu. Informace o delších půstech najdete v knize Dr. Freje – Detoxikace pro dlouhý život.

Na pročištění střev od řady nežádoucích mikroorganizmů jsou skvělé extrakty z určitých druhů bylin jako například Pelyněk černobýl, Lapačo, Ořešák královský, Kardamom obecný.

Skvělou kombinací na odstranění toxinů a těžkých kovů z těla je Triphala. Ta obsahuje nejúčinnější ájurvédskou bylinnou kombinaci Amalaki-Bibhitaki-Haritaki (Emblika lékařská, Vrcholák myroblánový a Vrcholák tříslovinný). Můžete vyzkoušet tříměsiční detoxikační kúru, a poté pokračovat klidně celý rok v menších dávkách. Nebojte, Triphala není radikální kúrou, spíše naopak. Bylinky se průběžně starají o pročištění vašeho těla a zároveň pomáhají přirozeným způsobem k regeneraci celého organismu. Tělo se tak zbavuje i nejhlouběji usazených toxinů a zrychluje metabolismus. Snad­né je i samotné užívání. Nasušené bylinky jsou již připravené v přírodních kapslích, a tak si stačí v průběhu detoxikace vzít každý večer tři a zapít je teplou vodou. Účinky je možné pozorovat již po dvou až třech měsících. Triphalu lze užívat dlouhodobě, není návyková.

Až začnou růst jarní rostlinky, můžete si udělat očistnou kůru s pampeliškovým nebo kopřivovým čajem. Podle Dr. Freje by taková kúra měla trvat alespoň tři týdny. Nejkvalitnější k léčení je kopřiva sebraná v jarních měsících, ale její sběr lze prodloužit až do září. Doporučuje se sbírat na prosluněných místech a vyhnout se místům, kde se jí podezřele dobře daří, tato místa bývají zamořena dusičnany.

V období čištění se doporučují zařadit také koupele a saunování. Už starověcí lékaři věděli, že teplem lze uvolnit toxické látky do krve a ven z těla pocením, močí či stolicí. Koupele můžete provádět například s Epsomskou solí, která zlepšuje prokrvení pokožky, upravuje pH a celkově podpoří detoxikaci. Tu připravíte tak, že do teplé vody přidáte půl šálku (až čtyři šálky) Epsomské soli + 100 g mořské soli. Po dvaceti minutách koupele se osprchujte za pomocí přírodního mýdla. Pokud nemáte Epsomskou sůl, můžete použít i jedlou sodu (250 ml), skvělá je také zázvorová koupel. Nakrájený kořen zázvoru přivedete k varu, necháte 30 min odstát a přilejete do vany. Koupele provádějte při detoxikaci dvakrát týdně po dobu 30 minut, avšak nikdy ne dva dny za sebou. Před, během a po koupeli vypijte šálek teplé vody. Před koupeli je také vhodné užít nějaký antioxidant, například 3–4 kapsle Amalaki nebo si rozmíchát dvě polévkové lžíce Antioxidačního mixu ve vlažné vodě.

V ájurvédě je při detoxikaci věnována velká pozornost tlustému střevu. Doporučují se bylinné klystýry. Můžete si připravit odvar z heřmánku nebo směsi Triphaly. Povařte dvě lžíce bylin v 500 ml vody po dobu 5 minut, přeceďte a nechte odstát tak, aby teplota odpovídal teplotě těla. Na odvar můžete použít i lžíci lněných semínek, kterou vsypete do 300 ml horké vody a necháte louhovat dokud se nevytvoří sliz.

A na závěr pro vás mám ještě recept na Petrželovou detoxikační šťávu (z knihy MUDr. Davida Freje, Šťávy a míchané nápoje z přírody):

INGREDIENCE:

  • svazek zelené petrželky
  • hrst jetele
  • 3 jablka
  • 3 grapefruity
  • ½ salátové okurky
  • 1 cm zázvoru
 

POSTUP: Zelenou petrželku zbavíme stonků a opláchneme, jablka a okurku omyjeme a rozkrájíme na kousky, zázvor a grapefruit o­loupeme. Střídavě odšťavňujeme a pijeme každé dopoledne.

DŮLEŽITÉ: Ať už se pustíte do jakkoliv dlouhodobé detoxikace, pamatujte, že doba přípravy na detoxikaci a doba přechodu na normální stravu po detoxikaci by měla být stejně dlouhá jako očista sama.Detoxikace se nejeví vhodná pro těhotné a kojící ženy, lidi starší než 70 let, děti do 16 let, diabetiky s cukrovkou 1. typu, oslabené a unavené lidi, v případě problémů s příjmem potravy, v případě akutního onemocnění, srdečních problémů a dalších, a také pro ty, kteří mají z detoxikace strach. Pokud ttrpíte nějakými zdravotními problémy, raději se poraďte se svým lékařem.

text: Ing. Iveta Ječmík Skuherská, poradce pro výživu, @y­vylife