Ájurvédské bylinky pro podporu imunity
Mezi nejznámější ájurvédské byliny, které podporují přirozenou obranyschopnost organismu patří zejména Tulsi, Kutki, Amalaki, Ašvaganda, Amrita a Kalmegh.
Dnes Vám představíme bylinu „Kutki“
Historie a tradiční použití Kutki
Picrorhiza kurroa je známá jako „kutki“ nebo „Katuka“ . Jeji blahodárné účinky na lidské zdraví jsou zaznamenány v obou Samhitas (lékařské pojednání ájurvédy). Nighantu (důležité pojednání o ájurvédských bylinách, které zmiňuje názvy léků z různých zdrojů, jako je zelenina, minerály a zvířata, a jejich synonyma, působení a použití) zkoumal a diskutoval o vlastnostech a dávkování Kutki pro léčbu různých nemocí.
V ájurvédském systému medicíny a tradičně se používá k léčbě řady obtíží a to od onemocnění jater a horních cest dýchacích, ke snížení horečky a k léčbě dyspepsie, chronického průjmu, bodnutí štírem a mnoho dalších
Kutki je drobná vytrvalá bylina z čeledi Scrophulariaceae, která se vyskytuje zejména v himálajské oblasti a roste v nadmořských výškách 3000 - 5000 metrů, kde roste ve skalních štěrbinách, na vlhké a písčité.
Kutki jako hořká a ochlazující bylina
Picrorhiza pochází z řečtiny, což znamená „hořký“ (picros) a „kořen“ (rhiza) a má tedy hořkou chuť. Mnohé tradiční bylinky jsou známé svými chladivými, zahřívacími nebo neutrálními vlastnostmi. Pokud bylina sníží horkost, stane se známou pro své chladivé vlastnosti. Kutki má chladivý účinek a používá se i jako antipyretikum, kardiotonikum, laxativum, antiastmatikum a anthelmintikum.
Kutki - chráněná bylina
Rostlina se sama regeneruje, ale neregulovaná a nadměrná sklizeň způsobila, že jí hrozí téměř vyhynutí. Mezinárodní unie pro ochranu přírody (IUCN) oznámila, že tento druh by měl být chráněn v kategorii vzácných ohrožených druhů (RET).
Kutki je cenným zdrojem řady fytolátek
Picrorhiza byla široce prozkoumána z hlediska jejího chemického složení. Z jejích oddenků, kořenů, semen, stonků a listů bylo extrahováno několik fyziologicky aktivních sloučenin. Tato rostlina poskytla více než 65 sekundárních metabolitů (1).
Kutki obsahuje řadu fytolátek jako jsou glykosidy, alkaloidy, cucurbitaciny, iridoidy, fenoly a terpeny. Aktivní složky kutki se skládají z kutkosidu a iridoidních glykosidů (IG) (pikrosid I a II), které se primárně nacházejí v oddenku a kořenech .
Fytolátky Kutki jsou zkoumány hlavně pro vlastnosti jako jsou :
antimikrobiální, protizánětlivé, protirakovinné, imunomodulační, antidiabetické, antioxidační, hepatoprotektivní, protivředové a kardioprotektivní.(2)
Aktivní složka Kutki, známá jako kutkin, je směsí kutkosidu a pikrosidu. Kutkin (pikrosidy a kutkosidy) vykazují hepatoprotektivní vlastnosti. Drosin a apocyanin jsou dvě další bioaktivní chemikálie izolované z této rostliny. Apocynin je katechol, který může působit proti oxidační odpovědi neutrofilů. Dále jsou zkoumány steroidní glykosidy jako cucurbitaciny pro své protinádorové a cytotoxické vlastnosti. Apocynin je silný inhibitor NADPH (nikotinamid adenindinukleotid fosfát) oxidázy a má protizánětlivé a antioxidační vlastnosti. Další aktivní látka Androsin má antiastmatický účinek. Zkoumají se také pirozidy (I, II, III a IV), kutokosidy pikurosidy a flavonoidy jako je kyselina vanilová a další. Toto široké spektrum fytosložek, včetně glykosidů, cucurbitacinů, iridoidů, alkaloidů, terpenů a fenolů, prokázalo mnoho slibných vlastností, které by měly být v budoucnu dále více prozkoumávány(1)
Studie zkoumaly účinky určitých biopolymerních frakcí z Kutki na in vivo imunologické funkce u myší a výsledky ukázaly zvýšení hladin cytokinů (IFN-γ a IL-4) a proliferace lymfocytů což lze považovat za modulátor biologické odpovědi . Další studie ukázala, že ethanolový extrakt z listů P. kurroa zvýšil buněčně zprostředkované a humorální imunitní složky a humorální imunitní odpověď. Všechny diskutované studie prokázaly imunostimulační aktivitu P. kurroa.
Tuto bylinku najdete v produktech Liver Plus a Immunity.
(1)Almeleebia, T.M.; Alsayari, A.; Wahab, S. Pharmacological and Clinical Efficacy of Picrorhiza kurroa and Its Secondary Metabolites: A Comprehensive Review. Molecules 2022, 27, 8316. https://doi.org/10.3390/molecules27238316
(2) Dorsch, W.; Wagner, H. New Antiasthmatic Drugs from Traditional Medicine? Int. Arch. Allergy Appl. Immunol.1991, 94, 262–265. [Google Scholar] [CrossRef]
Přeji Vám za celý tým Ecce Vita krásný a pohodový vstup do podzimu:-).
Ing. Iveta Ječmík Skuherská, poradce pro výživu , www.eccevita.cz, @ivetajecmikskuherska
Děkujeme!
Pokud máte jakékoli dotazy či tipy, neváhejte se na nás obrátit na eccevita@eccevita.cz, nebo nás sdílejte na sociálních sítích a nezapomeňte nás označit: @eccevita, #eccevita, #eccevitablog