Prodejna Praha: Po 8 –17h / Út – Čt 8–16h / Pá 8-14h - Vánoční otevírací doba: otevřeno do 20.12. do 14:00h. Zavřeno 21. 12. - 5. 1. 2025

Jak se připravit na jarní očistu a harmonizovat váhu

(tema: Detox)

Rozhodli jste začít nový rok jinak? Chcete harmonizovat svou váhu a zbavit tělo usazenin a škodlivých toxinů? Pojďte se seznámit s tím, jak vaše tělo funguje, a jak o něj můžete pečovat.

 

Někteří z nás nemusejí být spokojení se svým tělem, nebo se v něm můžou cítit nepohodlně. Někdo má pár kil navíc, jiný by dal cokoli za to, aby nabral více svalové hmoty. V naší současné společnosti bohužel stále panují poněkud striktní standardy o tom, co je považováno za normální, zdravé nebo krásné. Tyto pomyslné laťky nám vrtají v hlavě a vnucují nám pocit toho, jak bychom měli vypadat. Jaké to může mít důsledky na naše sebevědomí si každý z nás dovede představit. Ale pozor, hubený člověk se nutně nerovná tomu zdravému! Je velký rozdíl mezi konstitučně hubenou postavou a postavou hubenou z podvýživy. Stejně tak je rozdíl mezi silnější stavbou od narození a samotnou obezitou.

Tak například podle ájurvédy, která se mimo jiné více než 5 000 let stará o to, jak správně žít, se lidé dělí do tří konstitučních typů. Nenechte se ale zmýlit, v každém z nás jsou zastoupeny všechny tři typy, takzvané dóši, avšak v různě vyváženém poměru. Tato rovnováha je pro každého z nás zásadní. Typ Váta je tvořený elementy vzduchu a éteru. Lidé patřící do této skupiny jsou štíhlí se slabším svalstvem. Typ Pitta reprezentují elementy voda a oheň a lidé tohoto typu jsou střední postavy s přiměřeným množstvím svalstva. Poslední typ se nazývá Kapha a tvoří jej elementy země a vody. Je reprezentován lidmi silnější postavy s větším množstvím svalů nebo tuku. Tato charakteristika je velice obecná a nikdo nezapadá pouze do jedné skupiny. Podle ájurvédy je zdraví rovnováhy těla, duše a mysli. Cokoliv se odehrává v naší mysli, zasahuje naši duši, podněcuje emoce. A tak snaha přizpůsobit se nějakému ideálu krásy, může znamenat pro naše tělo jeden velký stres, a ten v konečném důsledku ovlivní také naše tělo.

Neříkáme tím, že byste na sobě neměli pracovat a nedělat pro své tělo vždy něco navíc. Důležité je ovšem zapojit rozum a přidat radost a lásku. A jak pracovat na svém těle přirozenou cestou, bez výčitek a správným směrem?

Krok 1: Vnímejte svou tělesnou konstituci a nebojujte proti ní.

Nesnažte se za každou cenu přizpůsobit ideálu krásu, který ve skutečnosti neexistuje. Vnímejte své tělo, najděte to, co je pro něj nejlepší, sžijte se s ním a užívejte si ho!

Krok 2: Připravte se na jarní očistu.

Existuje krásné přirovnání – představte si den v životě vašeho kuchyňského dřezu. Věrně odvádí zbytky a odpadní vodu. Najednou se ale potrubí ucpe a uvnitř se vytvoří nános hmoty, která začne hnít, nepříjemně zapáchat a je rodištěm plísní, bakterií a dalších potvůrek. No, přesně takto funguje náš trávicí systém. Tělo má svůj vlastní systém vylučování. Zásadním článkem tohoto systému je tlusté střevo, které připravuje na vyloučení to, co už tělo nemůže nijak využít. A pokud nám tlusté střevo nefunguje dobře, nebude fungovat dobře ani celý dřez.

Začněte tím, že si položíte otázky: Pracuje můj vylučovací systém správně? Mám příliš často (až několikrát denně) velkou potřebu? Trpím plynatostí? Zapáchají mé plyny, stolice či moč? Pokud máte některý z problémů, může to být znakem, že se vám v těle hromadí toxický odpad, podle ájurvédy zvaný ama. Mezi další znaky toho, že je naše tělo zatíženo amou, patří nelehké ranní vstávání, neschopnost jasného myšlení, únava svalů a bolesti kloubů a mnoho dalších. Možná vám to přijde jako normální součást života, ale věřte, necítit se dobře není normální. Pokud tyto signály ignorujeme, ama může ucpat také další tělesné kanály a způsobit další problémy.

Krok 3: Přemýšlejte více nad stravou

Dalším podstatným faktorem je to, co jíme, pijeme a jak se cítíme. Strava má pro naše zdraví zásadní význam. Pokud konzumujeme větší množství rafinovaných potravin a polotovarů, zatěžujeme tělo daleko více. Musí totiž zvládnout zpracovat a následně odstranit mnohem více chemických a toxických složek jako pesticidy, hormony, konzervační látky, sladidla a barviva. Možná vás to ani nenapadlo, ale naše tělo tráví nejen to, čím jej nakrmíme. Tráví totiž také vjemy dalších smyslů. Je vzduch, který dýcháme opravdu čistý? Je krém, který na sebe mažeme přírodní a v souladu s naším tělem? A co naše nálady? Hněv, žárlivost nebo strach, všechny tyto podněty silně působí na naše tělo. Z toho vyplývá, že trávíme nejen jídlem, ale také emocemi. A abychom to vše zvládli strávit, musí být naše zažívání v tom nejlepším pořádku.

Ájurvéda mluví o trávicím ohni, agni. Jak podpořit agni se dozvíte níže. Když je totiž náš trávicí oheň v pořádku, zvládne se poprat s jakýmkoliv odpadem, včetně negativních emocí. Ale také zdravá agni může přestat stíhat pokud věci, které musí zpracovat přichází rychle, zběsile a plné těžce stravitelných toxinů. Pak může vzniknout nerovnováha. Pokud převáží Váta, projeví se nadýmáním a pálením. Pokud Pitha, objeví se kyselost a u Kapy se po jídle budete cítit unavení. Tyto znalosti jsou staré tisíce let, jen se na ně zapomíná.

Nezapomínejme proto své tělo posilovat zdravě a pravidelně jej čistit. Než se ale pustíme do jarní očisty, při které se uvolňují toxiny a nečistoty ve zvýšeném množství, musíme podpořit vylučování. Detoxikace není úplně pro každého a nezkušeným jedincům může snadno uškodit. Připravili jsme pro vás zásady pomalé a řádné přípravy na jarní očistu.

ZÁSADY PŘÍPRAVY NA JARNÍ DETOXIKACI

1. Dopřejte si dostatek spánku (alespoň 8 hodin, ideálně v absolutní tmě).

2. Při ranní hygieně si vyčistěte jazyk škrabkou, vypijte sklenici teplé vody s lžící bio Aloe vera a zkušenější mohou přidat také lžíci džusu z plodu Noni.

3. Dejte si alespoň 5 minut pozdravů slunce nebo dýchání pranajáma. Ti, kteří zatím nemají zkušenosti s jógou, se mohou protáhnout nebo si jakkoliv zacvičit.

4. Máte čas a chcete si užít ráno? Dopřejte si před sprchou krátkou masáž. Zahřejte kapku sezamového oleje a promasírujte celé tělo. Dlouhé kosti masírujte po délce, klouby krouživými pohyby. Sezamové mýdlo nesmývejte mýdlem, sám o sobě kůži čistí a pečuje o ni.

5. Přemýšlejte nad svým jídelníčkem. Omezujte polotovary, bílé pečivo. Volte raději to celozrnné, nebo ho úplně vynechejte. Na snídani vyzkoušejte třeba koktejl z avokáda, ovoce (mango, banán, borůvky, …), nezapomínejte přidat vždy něco zeleného, například hlávkový salát, polníček, dubový salát, špenát a podobně. Pokud jste milovníky obilných kaší, střídejte je a nezapomeňte obilniny namočit do vody přes noc a nechat je naklíčit. Vodu ráno slejte. Stejně tak namáčejte ořechy. Odbouráte tím inhibitory enzymů a kyselinou fytovou, které brání semenům klíčit v nevhodném prostředí a právě tyto látky se můžou navázat na minerály (zinek, železo, mangan, měď a další) a zabránit jejich vstřebávání.

Stále je zimní období, a tak je správné se zahřívat. Zeleninku krátce orestujte na ghí nebo na kokosovém tuku, udělejte si vývar z kostí a zeleniny. Vývar je lepší vařit na mírném ohni a dlouho. Pomalu tažený vývar je výborným zdrojem všech živin a také přírodního kolagenu. Pokud jej potřebujete doplnit, vyzkoušejte náš přírodní hydrolyzovaný kolagen.

Také nezapomínejte alespoň na dvě porce ovoce. Vitamín C je důležitým antioxidantem, který napomáhá k eliminaci toxinů a těžkých kovů z těla. Jedním z přirozených zdrojů vitamínu C je sušený plod stromu Emblika officinalis, známý jako „Amalaki“.

6. Zařaďte do svého režimu odlehčovací den. Uvařte si vývar a popíjejte ho celý den. Nebo pijte bylinkové čaje a dejte si půst. Přijatelnější varianta může být nejíst od 16ti hodin a do 16ti hodin dne následujícího.

7. Podpořte svá játra a ledviny a nezapomínejte na pitný režim. Výborná směs na podporu ledvin a močového měchýře se skládá z bylin jako celík zlatobýl (Solidago virgaurea), kotvičník zemní (Tribulus terrestris), santal bílý (Santalum album), Vrbovka malokvětá (Epi­lobium parviflorum). V nabídce Ecce Vita najdete tuto i další kombinace  bylin v praktických kapslích Tribo, nebo v bylinných směsích „Zdravá játra“ a Zdravé ledviny".

Játrům a žlučníku napomůžou byliny jako například chebule srdčitá (Tinospora cordifolia), kutki (Picrorhiza kurroa), právenka latnatá (Andro­graphis paniculata). Ty najdete v kapslích Liver plus a Amrita a ve směsi bylin „Zdravý žlučník“.

Pro detoxikaci je důležitá správná cirkulace lymfy. K její harmonizace vám pomůže směs Lymfodetox obsahující artyčok (Cynara scolymus), černá ředkev (Raphanus sativus var. sativus), lípa malolistá (Tilia cordata).

Čaje střídejte s filtrovanou teplou vodou a omezte slazené nápoje.

8. Pomalu a postupně omezujte přísun kofeinu, cukru, alkoholu a cigaret. Tyto civilizační závislosti jsou totiž jedny z nejhorších. Jsou to uvolňovací rituály a těch je obtížné se zbavit najednou. Zkuste začít například tak, že vynecháte jednu kávu denně, dáte si o cigaretu méně, vynecháte dortík po obědě a večer nahradíte skleničku za hrnek dobrého čaje. Lepší udělat pár krůčků každý den, než skákat do dálky a pak se propadnout zpět na start.

9. Podpořte zdravé trávení. Pokud vás pálí často žáha a máte pocit špatného trávení, vyzkoušejte kombinaci bylin Anti-acid obsahující byliny embliku lékařskou (Emblica officinalis), chebule srdčitou (Tinospora cordifolia). Výborné jsou i čajové směsi z bazalky posvátné Tulsi (Ocimum sanctum), lékořice lysé (Glycyrrhiza glabra), máty peprné (Mentha piperita), skořicovníku (Cinnamomum zeylanicum) nebo zázvoru obecného (Zingiber officinale). 

10. Dopřejte si krásné zážitky a příjemné pocity a dodejte tak kvalitní potravu také své mysli. Přečtěte si novou knihu, sejděte se s přáteli a uvolněte napětí mezi osobními vztahy a v zaměstnání. Zamyslete se, co můžete udělat každý den, proto aby byl hezčí. Zkrátka přivítejte jaro s nadhledem a osvobozením od všeho, co nás zbytečně tíží.

U zdravých změn je zásadní pozitivní přístup. Uvědomte si, proč jarní očistu děláte, a v čem vám může pomoct. Vyzkoušejte pár z našich rad a brzy ucítíte příval energie, síly, podpoříte metabolismus, nastartujete imunitní systém a pomůžete svému tělu harmonizovat váhu.

A nakonec, nezapomeňte se hodně usmívat! Přejeme vám krásný zbytek zimy a brzy se k vám opět vrátíme s pokračováním v jarní detoxikaci. Proto nezapomeňte sledovat náš blog.