Jarní detox a jak na to?
(tema: Detox)
Jarní detoxikaci jsme letos věnovali velkou přípravu. Nejdříve jsme harmonizovali střevní trakt a trávení, další měsíc jsme podpořili játra a močový systém. Naše tělo je tak připravené zpracovat a vylučovat uvolněné toxiny. V tomto kroku se soustředíme na to, jak můžeme co nejlépe podpořit tělo v jeho samočistící schopnosti.
Zaměříme se na:
- Odlehčení stravy
- Spánkový a pitný režim
- Mentální očistu
- Podpoříme pročištění krve, lymfy a kloubů
Odlehčení stravy
Odlehčení stravy znamená omezení, nebo eliminaci některých druhů potravin, ale také omezení množství potravy a četnosti jídel.
Zvolte si vždy takový způsob, který jste schopní zvládnout a nezpůsobí Vám další psychický stres. Vhodné je udělat si jídelníček na jeden týden a ten pak můžete opakovat.
Které potraviny v průběhu detoxu eliminujeme, nebo omezujeme?
Maso (ryby a mořské plody můžeme ponechat), stimulanty zejména alkohol, jednoduché cukry, mléčné produkty z kravského mléka, lepek.
Které potraviny jsou vhodné?
Patří zde například losos, mořské plody, dušená nebo vařená zelenina, řasy, bylinky, zelená listová zelenina. Teď na jaře můžete využít například kopřivu (spaříme a popíjíme teplý nálev), nebo mladé listy pampelišky. Další vhodné byliny pro podporu detoxikace jsou například pýr, zemědým, pampeliška, temnoplodec, artyčok a černá ředkev. Hořčík by měl být doplňován v podobě bysglycinátu (lépe vstřebatelné forma) , při vaření používejte kvalitní sůl s obsahem minerálních látek.
Níže příklad jednoho dne:
Ráno: Vypijte teplou vodu s limetkovou šťávou nebo lžící bio Aloe Vera. Ti, kteří se již s námi připravovali, mohou sníst jednu kapsli probiotika s prebiotiky (Probiomix), nebo jakékoliv jiné probiotikum, které Vám dělá dobře.
Snídaně:
varianta a) můžete snídani vynechat
varianta b) Dušená jablíčka s trochou skořice a hřebíčkem
varianta c) Udělejte si smoothie ze šťávy ze zeleného celeru, hrušky, avokáda a polníčku. Můžete také použít borůvky nebo ne zcela zralý banán.
(Mezi jídly popíjíme bylinné čaje jako například Čisté tělo, nebo Zdravá játra, Zdravý žlučník a čistou teplou filtrovanou vodu).
Oběd:
a) Zeleninový vývar z řepy, mrkve, petržele, celeru, cibule, česneku, zázvoru, petrželky, koriandru a kurkumy. Můžete přidat mořské řasy.
b) Pokud chcete těžší verzi, vypijte jen vývar bez zeleniny.
(Mezi jídly popíjíme bylinné čaje jako například Čisté tělo, Zdravá játra, nebo Zdravý žlučník, Zdravé ledviny, Čisté klouby a čistou teplou filtrovanou vodu).
Večeře:
Varianta a) Vývar se zeleninou.
Varianta b) vypijte jen vývar bez zeleniny.
Varianta c) Vynechte večeři.
Jak vidíte, můžou tak vzniknout různé kombinace. Vynecháním jídla přirozeně zařadíte do svého stravovacího režimu delší časové okno kdy nejíte. Tomuto systému se říká přerušovaný půst. Pokud se rozhodnete pro vynechání jednoho jídla, výhodné je vynechání snídaně, tzn. poslední jídlo máte např. v 19 hodin večer a pak začínáte například obědem ve 12 hodin. Vaše časové okno půstu je tak 17 hodin. Při půstu nad 16 hodin se v těle aktivuje samočistící proces zvaný autofagie.
Půst můžete zařadit například jeden den v týdnu. Můžete četnost půstů stupňovat, tzn. první týden zařadím delší časové okno jeden den v týdny, další týden třeba v pondělí a v pátek. Třetí týden můžete zkusit vynechat i oběd, nebo večeři a čtvrtý týden, pokud se cítíte dobře můžete vydržet nejíst jeden den a noc. Ti zkušenější můžou pokračovat i s delšími půsty např. 2 nebo 3 dny.
Z doplňků stravy můžete přes den s jídlem podpořit játra (Liver plus), nebo ledviny (Tribo), nebo očistu krve (B-Skin), nebo lymfu (Lymfodetox) a nebo večer užít 1až 3 kapsle Triphaly pro podporu očisty střev (v případě kůry je třeba dodržet i během dne pitný režim). Vhodné je doplnit i kvalitní zdroj omega 3 mastných kyselin.
Před spaním si můžete dát 2-3x týdně koupel s epsonskou solí (hořčík se vstřebává i přes pokožku). Můžete nahřát ricinový olej, nakapat na plátno a přiložit na játra.
Spánkový a pitný režim
Spánek je pro náš organismus zásadní. I když spíme, naše tělo pracuje na plné obrátky. Právě zde probíha regenerace, oprava tkání, eliminace toxinů. Dopřejte si jít spát mezi 22-23 hodinou a spát minimálně 8 hodin Pokud máte problémy s usínáním, nebo se v noci často budíte, zkuste se zaměřit na spánkovou hygienu, která obsahuje omezení modrého světla před spaním (obrazovky PC, mobilů, televize...), nižší teplota v ložnici, zatemnění místnosti kde spíte. Velkým pomocníkem je příjemná kniha před spaním, koupel a bylinky jako meduňka, máta, mučenka, sporýš, mateřídouška (najdete ve směsi Sladké spaní), nebo vítánie snodárná známá jako Ašvaganda, nebo byliny Tulsi , Brahmi... Je důležité vypít i dostatečné množství kvalitní čisté vody a neomezovat se pouze na bylinné čaje.
Mentální detox:
Mentální detox znamená udělat si pořádek ve svých myšlenkách, zejména v těch negativních a v oblastech, které tyto negativní myšlenky způsobují.
a) Pohyb podpoří pocity štěstí a přispěje k mentální pohodě.
b) Dopřejte si čas na sebe, na své koníčky a přátelé
c) Meditace je skvělý způsob relaxace. Stačí si zavřít oči, zklidnit mysl a pozorovat svůj dech alespoň 1 minutu, později můžete prodlužovat.
d) Opakujte si pozitivní afirmace, které vám pomohou se cítit lépe a motivovanější, například: "Cítím se každý den lépe a lépe", "Jsem schopná a talentovaná", "Jsem tvůrcem svého života" atd. ( Mohu doporučit např. afirmace od Louise Hay, najdete jich spoustu na You Tube, jsou opravdu úžasné:-))
Na závěr pár tipů na zahnání hladu: Vypijte bylinkový nebo zelený čaj, nebo teplou vodu s limetkou. Můžete si dopřát i kávu, ale bez cukru a mléka, nebo gel z chia semínek.
Přeji Vám všem trpělivost, pevnou vůli, vytrvalost a velkou radost z výsledku. Výhodou je, že pokud vydržíte měsíc, věřte, že si spoustu nových návyků osvojíte natolik, že už navždy zůstanou součástí Vašeho nového životního stylu.
Děkujeme!
Pokud máte jakékoli dotazy či tipy, neváhejte se na nás obrátit na eccevita@eccevita.cz, nebo nás sdílejte na sociálních sítích a nezapomeňte nás označit: @eccevita, #eccevita, #eccevitablog