Rada na měsíc říjen – Jak posílit imunitu
(tema: Imunita)
V zimním a jarním období jsou lidé vystaveni virózám a bakteriálním infekcím. Přírodní medicína rozlišuje imunitu vrozenou, danou při narození a tvořící bariéru proti mikrobům. Získaná imunita představuje sekundární ochranu proti škodlivým choroboplodným zárodkům a lze ji získat proděláním infekčního onemocnění, po kterém si imunitní buňky pamatují daného mikroba a při příštím setkání již signalizují imunitnímu systému, že je nutné proti těmto malým vetřelcům vyrábět protilátky, které je zneškodní.
Přírodní medicína rozlišuje imunitu vrozenou, danou při narození a tvořící bariéru proti mikrobům. Získaná imunita představuje sekundární ochranu proti škodlivým choroboplodným zárodkům a lze ji získat proděláním infekčního onemocnění, po kterém si imunitní buňky pamatují daného mikroba a při příštím setkání již signalizují imunitnímu systému, že je nutné proti těmto malým vetřelcům vyrábět protilátky, které je zneškodní.
Také očkování patří k získané imunitě, ale některá očkování lze řadit ke zbytečným a zatěžujícím organismus, dle mého názoru nedoporučuji například očkování proti chřipce.
Většina moderních nemocí je způsobena špatným životní stylem, nevhodným jídelníčkem a vnějšími negativními vlivy, jako jsou toxiny v ovzduší a v potravě. K hlavním faktorům, který snižuje imunitu, patří též stres.
Nepravidelná životospráva, strava, a stres hluboce ovlivňují náš organizmus a způsobují ukládání škodlivin v tkáních, čímž se vytvářejí podmínky pro nemoc. Po letech tento stav vyústí v různá chronická onemocnění, dokonce i v rakovinu nebo cukrovku. Známým příkladem choroby s oslabenou imunitou je AIDS. V případě této nemoci umírají lidé na nečinnost imunitního systému a tedy relativně banální infekci.
Příčiny a projevy oslabené imunity
Za příčiny imunitních nemocí mikroby, viry, znečištěné ovzduší, stres, metabolická onemocnění, nesprávné životní návyky a také může být geneticky podmíněna.
K nejčastějším projevům oslabené imunity patří:
- Opakované infekční onemocnění
- Únava bez patologického nálezu
- Náchylnost k onemocnění
- Nedostatek energie
Jak imunitu podpořit
V přírodní medicíně doporučuji předcházet poruchám imunity správným životním přístupem, kdy vhodnou stravou, pohybem, spánkem, detoxikací, protistresovou meditací a relaxací a bylinami upraví nerovnováhu ještě v době, než nemoc naplno propukne.
Z hlediska stravy doporučuji vyloučit těžké potraviny jako tvrdé sýry, červené maso (hovězí, vepřové, skopové, jehněčí), lepek v pšenici a jogurty. Pít se má teplá voda, ráno s citrónem a bylinné čaje, zejména Tulsi a hořké čaje na podporu jater.
K nejznámějším bylinám na podporu imunity patří následující byliny:
Byliny pro podporu přirozené obranyschopnosti.
Amalaki (Emblica officinalis) – indický angrešt je nejznámějším tonikem a přírodním zdrojem vitaminu C, který se nezničí ani varem a úpravou do kapslí. Patří mezi antioxidanty.
Amrita (Tinospora cordifolia)
Ašvaganda (Withania somnifera) neboli indický ženšen.
Kutki (Picrorhiza kurroa)
Tulsi – bazalka posvátná (Ocimum sanctum).
Chřest hroznovitý, Śatavari (Asparagus racemosus)
Echinacea je vhodná pouze ke krátkodobému užívání při nachlazení.
Ginkgo (čistý extrakt v ampulích)
Též Organic Aloe vera a česnek
Tipy při imunitě
Antioxidanty Vitamin A a C v přírodním stavu: vitamín A (antiinfekční vitamín) – jezte žluté ovoce a zeleninu, tučné ryby.
Vitamín C ve velkých dávkách 1–3 g denně – podporuje tvorbu lymfocytů a kolagenu, který omezuje průchod virů). Zdroje: amalaki, citrusy, hrách, brokolice, kapusta, rajčata, kiwi, pomerančový džus, papája, šitaké.
Vhodné na podporu imunity jsou Olejové masáže.
MUDr. David Frej – lékař, věnuje se přírodní funkční medicíně, léčbě zánětů a chronických nemocí, detoxikaci, dlouhověkosti, výživě.