Úzkost a deprese / Část 1. Genetické predispozice
Trápí Vás deprese a úzkosti? Víte jakých je 5 hlavních spouštěčů pro deprese a úzkosti.
Patří zde především:
Genetické predispozice
Stresové životní události
Hormonální nerovnováhu
Chronický zánět v těle
Potíže v zažívání a ve střevech
Ćást 1 - Genetické predispozice
Jedinci, kteří jsou nositeli určitých genů mohou mít zvýšené riziko deprese a úzkosti. Geny jako například COMT, DRD2, MTHFR (a mnoho dalších) jsou zapojeny do procesů, které regulují neurotransmitery, energetickou rovnováhu, metylaci a cirkadiánní rytmy, což může ovlivňovat náladu a emoční stavy. Pojďme se na tyto geny podívat trochu blíže:
1. COMT (Catechol-O-Methyltransferase) - Tento gen kóduje enzym, který rozkládá katecholaminy (dopamin, norepinefrin, epinefrin, kortizol). Nižší aktivita tohoto enzymu může podporovat vyšší hladiny dopaminu v prefrontálním kortexu, což může vést k úzkostným tendencím. COMT také ovlivňuje reakce na stres (prostřednictvím HPA osy), kognitivní flexibilitu a emocionální regulaci. Nižší aktivita tohoto enzymu vede k pomalejšímu odbourávání stresových hormonů, což může vést k horší reakci na stres.
2. MTHFR (Methylenetetrahydrofolate Reductase) - Tento gen je klíčový pro metylaci a syntézu folátu, který je nezbytný pro produkci neurotransmiterů a současně pro tvorbu metylových skupin, na kterých je závyslá funkce COMT. Snížená aktivita MTHFR vede ke sníženým hladinám aktivního folátu (5-MTHF) - to vede k narušení metylace, což ovlivňuje produkci serotoninu, dopaminu a norepinefrinu, což může přispět k depresivním a úzkostným stavům.
Jedinci s těmito variantami mohou mít zvýšené riziko deprese a úzkosti, zejména při nedostatku folátu a vitamínu B12. Zde se pak do hry dostává také FUT2 gen, který predisponuje k celoživotně nízkým hladinám vitaminu B12, tyto jedinci jsou tak náchylní k jeho nedostatku a v kombinaci s mutací MTHFR je riziko deprese a úzkostí ještě zvýšené.
- DRD2 (Dopamine Receptor D2) - Tento gen kóduje dopaminový receptor D2, klíčový pro dopaminergní signalizaci v mozku. Mutace v tomto genu může vést ke snížené hladině receptorů D2, pro dopamin a vést ke snížení dopaminové signalizace, která je spojena s depresivními symptomy, anhedonií (neschopnost prožívat radost) a vyšší náchylností k úzkosti.
Co jsou spouštěče, aby se geny „zaply“?
Ono „zapnutí“ genů je ovlivněno epigenetickými mechanismy jako například:
- Stresovými událostmi: Trauma nebo chronický stres mohou vést k epigenetickým změnám v genech spojených se stresovou reakcí, můžou způsobit změny v genové expresi prostřednictvím modifikací DNA methylace nebo histonů.
- Životním stylem: Strava, fyzická aktivita a expozice toxinům mohou ovlivnit epigenetické značky.
- Prenatálními faktory: Stres matky během těhotenství může ovlivnit epigenetiku plodu.
I když jsou geny důležitým faktorem, neznamenají nezvratný osud!
Jak tedy můžeme geny vypnout?
Přestože nemůžeme změnit naši DNA, epigenetické změny jsou často dynamická a zvrátitelné!!! Můžeme je tedy ovlivnit a stav zvrátit.
(Epigenetika je obor biologie, který studuje dědičné změny v genové expresi, které nejsou způsobeny změnou v sekvenci DNA.)
Jednoduše řečeno, epigenetika zkoumá, jak se geny mohou zapínat a vypínat bez změny samotného genetického kódu. Epigenetické změny tedy ovlivňují jak buňky čtou geny. A právě zde je cesta, kterou můžeme genovou expresi sami ovlivnit.
Ptáte se jak?
Zde jsou oblasti životního stylu, kde každý z nás může provést řadu důležitých změn:
Strava: jezme skutečné potraviny, obměňujeme jídelníček, dbejme na pravidelnou stravu a kvalitu potravin
Pohyb: pravidelný mírný pohyb, joga, tai chi, pobyt na čerstvém vzduchu
Antistresové techniky jako například psychoterapie, meditace, hypnóza.
Zkušený terapeut: nebojte se požádat o pomoc, vedení a nastavení životního stylu
Testy: V dnešní době je řada testů, kde si můžete svoje geny otestovat a podle toho nastavit opatření v životním stylu, nebo stravě, či doplnění vitaminů. Mezi skvělé testy patří napříkdad :
Bylinky a doplňky stravy:
- Adaptogenny jsou byliny, které snižují reakci organismu na stres. Patří zde například Ašvaganda, Tulsi, Rehmanie, Rhodiola (najdte například v produktech Adreno komplex, Tulsi , Ašvaganda
- B komplex – například liposomální s aktivními formami
- Bylinky meduňka, mučenka, chmel, sporýš a další pomůžou podpořit spánek a zmírnit stres- můžete najít ve směsi Sladké spaní
Dále by vás mohlo zajímat:
Trápí vás úzkost a deprese? Část 2. Stresové životní události