Prodejna Praha: Po 8 –17h / Út – Čt 8–16h / Pá 8-14h - Vánoční otevírací doba: otevřeno do 20.12. do 14:00h. Zavřeno 21. 12. - 5. 1. 2025

Viry a naše tělo

(tema: Imunita)

Naše tělo je neustále vystavováno působení různých patogenů, mezi které patří také viry. Některé viry jsou 40krát menší než bakterie, mají jednoduchou strukturu spočívající v bílkovinovém obalu, uvnitř kterého mají svoji dědičnou informaci ve formě nukleové kyseliny (DNA,RNA). Bohužel tato jednoduchá struktura mu umožňuje lehce se přizpůsobovat podmínkám a snadno se měnit.

 

Jak se virům bránit?

Vyhýbejte se kontaktu s nemocnými lidmi.

V jednom kýchnutí může být až několik desítek tisíc částeček obsahujících viry.

Dodržujte zvýšenou hygienu. Proč?

Virus nemá nohy ani křídla. Můžeme jej vdechnout nebo se otřít o povrch, kde předtím seděl nemocný a kýchnul, nebo zakašlal. Dostane se na kůži a z kůže už je jednoduchá  cesta dovnitř našeho těla.

Virus umí obelstít náš imunitní systém.

Umí se zamaskovat tím, že „ukradne“ z buněčné membrány hostitelské buňky její materiál a obalí se jím. 

Proč virus potřebuje hostitele?

Virus se neumí sám rozmnožit, proto potřebuje hostitele na kterém parazituje. Tím hostitelem je například lidská buňka, kterou napadne a vnikne do jejího jádra.

Pro lepší představu si můžeme virus představit jako CD nosič bez přehrávače.  Aby se mohly písničky  přehrát a kopírovat, musí se nutně najít přehrávač, kterým je například lidská buňka s jádrem sloužícím jako přehrávač. Virus si naši buňku přisvojí a rozmnožuje se v ní. Zanese do jádra buňky svoji dědičnou informaci a zcela změní její charakter. Naše tělo už tuto buňku nemůže využívat pro svoje potřeby.  Nové viry se mohou z buňky uvolnit a napadnout další buňky. Mohou ale také zůstat v buňce  v tzv. „sleep mode“ a čekat na vhodnou příležitost, kterou může být například únava, stres, nutriční oslabení apod. 

Jak odolat virům

Jsou věci, jež nemůžeme ovlivnit. Zde patří věk a genetické predispozice. Je ale spousta věcí, které můžeme udělat, abychom podpořili svou imunitu.

Podpora imunity

1.STRES – snižuje imunitu

Adaptogeny: Tulsi (bazalka posvátná), Withánia somnifera (Ašvaganda), Chebule srdčitá (Amrita), Schisandra, Rhodiola a mnoho dalších.

Bylinky na podporu spánku a proti stresu (mučenka, chmel, meduňka, dobromysl, sporýš, pastala, levandule 

2.Medicinální houby 

mezi známé houby patří například Shitake, Maitake, Reishi, Hanabiratake, Hericium

3. Vitamín C

má anitoxidačni schopnosti, je účinný v boji s viry. 

  • Působí proti virům
  • Zvyšuje množství bílých krvinek
  • Zvyšuje odolnost proti virům
  • Snižuje délku nachlazení
  • Snižuje riziko onemocnění dýchacích cest 

Potraviny s vysokým obsahem vitamínu C: 

Nejlepším zdrojem vitamínu C jsou přirozené potraviny. Obsahují komplex látek, který má synergický účinek. Syntetický vitamin C je lepší než nic, ale lepší je hledat kombinaci kyseliny askorbové s flavonoidy a přírodními zdroji vitaminu C jako jsou Amalaki, Acerola, šípky a pod. Pos­lední studie z února 2020 informují o dobrých výsledcích proti corona viru s vyššími dávkami vit. C. ZhiYong Peng, Zhongnan Hospital/ Us national library of Medecine

Skvělými zdroji jsou například:

  • kysané zelí (nejvíc), papriky, zelené potraviny, bobuloviny
  • Skvělý je i jablečný ocet, který urychluje fagocytózu
  • Česnek je velice účinný nejen proti virům, ale i bakteriím, plísním, houbám či parazitům

Vitamín D 

Viry, blokují „VDR“ (receptory pro vitamin D). Jako by věděly, že vitamin D je zásadní pro náš imunitní systém. Nejlepším zdrojem vitaminu D je sluníčko.

Vitamin A (mrkev, vaječný žloutek, máslo …)

Vitamin A je potřebný pro integritu kůže a sliznic, pro stabilizaci membrán a mnoho dalších funkcí. K mobilizaci vitaminu A je potřebný zinek a aminokyseliny. Vidíte, jak vše se vším souvisí? 

4. Pravidelná inhalace

viry vstupují do organismu nosem a ústy. Hledají hostitele a sestupují dále do dýchacích cest. Inhalace na 40 °C, případně i saunování podpoří likvidaci virů.  Skvělé jsou inhalaci s přidáním esenciálních olejů s antivirotickýcmi vlastnostmi ( například Tulsi sibiřská jedle …)

5. Zvlhčení nosních sliznic

vhodné je udržovat sliznice vlhké. K tomu můžou posloužit olejíčky, nebo výplachy dutin slanou vodou. V ajurvédě je známý olej s extrakty 14 bylin „Nasja“.

 

6. Dostatek nutrientů

7. Mikrobiota je základem silné imunity. (Přemíra léků a antibiotik oslabuje naši mikrobiotu). 

Mikrobiotu můžeme posílit vhodnou stravou, zejména fermentovanou zeleninou, dostatkem ovoce, zeleniny a vlákniny, doplňováním probiotik s prebiotiky.

8. Klíčové živiny – mikronutrienty, aminokyseliny, omega 3 mastné kyseliny

Pokud jíme nevhodnou stravu, nebo špatně vstřebáváme a trávíme, může se stát, že nám chybí některé živiny, a tím se stáváme méně odolní proti virům. 

Jedná se zejména o zinek (ustřice, dýňová semínka) který chrání před viry, dále selen (ryby, mořské plody) ,vitamín E .

 

Ing. Iveta Ječmík Skuherská, poradce pro výživu, @y­vylife

ev_ivet_blog_kreslici_platno_1.pngDěkujeme!


Pokud máte jakékoli dotazy či tipy, neváhejte se na nás obrátit na eccevita@eccevi­ta.cz, nebo nás sdílejte na sociálních sítích a nezapomeňte nás označit: @eccevita, #eccevita, #eccevitablog