Vliv našich genů na schopnost detoxikace
Naše tělo představuje velmi komplexní systém, ve kterém je vše navzájem propojené. Pokud tedy dojde k narušení některé z oblastí tohoto systému, může se organismus vychýlit od optima a spustit rozvoj zánětu a procesů, které mohou z dlouhodobého hlediska vést ke vzniku nemoci.
Jednou z klíčových oblastí, která je pro dobrou kondici organismu zcela zásadní, je jaterní detoxikace.
V tomto procesu jsou odbourávány nejen nepotřebné a potenciálně škodlivé látky vznikající v rámci přeměny našeho metabolismu, ale zejména toxické látky z prostředí a stravy, jejichž působení jsme každodenně vystavováni. Díky tomu musí naše tělo bojovat s obrovskou toxickou zátěží, se kterou si musí játra poradit.
Dva systémy jaterní detoxikace
V játrech existují dva hlavní enzymatické systémy zapojené do procesu detoxikace označované jako I. a II. fáze. Enzymy první fáze rozkládají toxiny na tzv. meziprodukty, které jsou často velmi reaktivní a škodlivé, a které enzymy druhé fáze neutralizují a pomáhají tak k jejich odstranění z těla.
Co může celkový proces detoxikace ovlivnit?
Ne všichni jsme se narodili s dobrou schopností eliminovat tyto nežádoucí a škodlivé látky. Věděli jste, že právě genetické predispozice mohou hrát klíčovou roli v tom, jak efektivně Vaše tělo detoxikuje? Existují totiž určité genetické varianty, které významně ovlivňují funkci detoxikačních enzymů zapojujících se do I. a II. fáze detoxikace.
Například někteří jedinci mohou v rámci své DNA nést genetické varianty, které narušují funkci enzymů první fáze, což může vést ke snížené/zvýšené schopnosti odbourávat toxické látky. U jiných mohou být identifikovány genetické varianty, které snižují efektivitu enzymů druhé fáze, což může vést k menší schopnosti těla eliminovat toxiny a přispívat k hromadění toxických meziproduktů v těle.
Proč je dobré znát své geny?
Testování genetických variant spojených s detoxikací Vám tak může poskytnout cenné informace o tom, jak rychle a efektivně Váš organismus toxiny odbourává a jakým způsobem můžete tuto oblast optimalizovat.
Například jedinci s genetickou predispozicí, která vede ke snížení/zvýšení funkce enzymů první fáze detoxikace, by měli v rámci stravy zařadit stravu bohatou na antioxidanty a živiny, společně s doplňky stravy a bylinami, které jsou nezbytné pro podporu funkce enzymů a zrychlení/zpomalení I. fáze detoxikace. V případě, že dojde vlivem genetických variant k narušení funkce enzymů II. fáze je nezbytné zařadit stravu s dostatečným obsahem síry (brukvovitá a sirná zelenina) a další nutrienty, které pomohou II. fázi podpořit.
Poznat své geny zapojované do oblasti detoxikace může být klíčem k prevenci zdravotních potíží spojených s narušenou detoxikací, jako jsou chronické záněty, metabolické onemocnění, hormonální nerovnováha či rakovina.
Jednorázová investice do odhalení svých genetických predispozic může vést k lepšímu zdraví a celkové optimalizaci organismu…zjistěte, co Vaše tělo potřebuje a buďte o krok napřed!
Terapeut funkční výživy a nutri-genomiky/genetiky