Adaptogeny – bojovníci proti stresu

Poznejte rostliny, které nás ochrání od stresu, pomáhají nastolit rovnováhu a regenerují organismus.

Adaptogeny jsou rostliny nebo komplex fytolátek z rostlin, které zvyšují odolnost organismu vůči širokému spektru škodlivých faktorů (stresorů), a to jak chemických, fyzických nebo biologických.

Jinými slovy, adaptogeny způ­sobují nespecifickou obrannou odpověď organismu na stres, pomáhají znovu nastolit rovnováhu, regenerují a chrání organismus a zároveň jsou netoxické.

Seznamte se s jednotlivými adaptogeny

1. Tulsi  (bazalka posvátná)

Je nazývána také královnou bylin a elixírem života. V ajurvédské medicíně se používá již několik tisíc let. Je skvělou ochranou proti stresu.

tulsi_mala2.jpg

V řadě studií se zmiňují její účinky na úpravu cirkadiálních rytmů (např. při cestování na delší vzdálenosti). Působí taktéž jako ochrana před radiací, má antibakteriální a antivirové účinky, je imunomodulační a v neposlední řadě musíme zmínit, že se jedná o antioxidant. Podporuje srdce, vitalitu a normální funkci dýchacího systému.

Bylinku Tulsi můžete najít  v kapslích. Po celém světě  se těší oblibě Tulsi čaje, jelikož bazalka posvátná (Tulsi ) má nezaměnitelnou­ chuť.

2. Šatavari – Chřest hroznovitý 

Šatavari je bylinka známá především jako ženská byliny. Má pozitivní vliv na ženský pohlavní a reprodukční systém, na před a po menstruační cyklus. Málo kdo ale ví, že příznívě podporuje i mužský pohlavní a reprodukční systém. Podporuje také vitalitu, močové cesty, trávení i činnost kardiovaskuláního systému. Příznivý vliv má také na duševní pohodu, stres a spánek.

3. Pryskyřice Mumio – Asphaltum

Horská pryskyřice Mumio v sobě ukrývá  řadu pozitivních benefitů pro organismus. Podporuje normální stav kloubů a kostí, trávení, metabolismus sacharidů a lipidů, duševní a poznávací činnost, močovou soustavu a reprodukční systém. Patří mezi antioxidanty a podporuje imunitní systém.mumio_mala2.jpg

4. Ašvaganda – Vitánie spavá

Říká se ji také indický ženšen. Podporuje hlavně duševní zdraví, kognitivní činnost, koncentraci, relaxaci. Má příznivý vliv na svalový tonus, výdrž a energii. Patří mezi antioxidanty. 

5. Brahmi – Pupečník asijský – Gotu kola

 V ajurvédě patří tato bylina do skupiny tzv. omlazovacích bylin tzv. rasayan. Podporuje duševní zdraví a kognitivní funkce, normální činnost cévní soustavy (těžké nohy). Skvěle chutá i jako čaj v kombinaci s Tulsi.

brahmi_mala2.jpg

6. Amrita – Chebule srdčitá (Guduchi)

V ajurvédě je považována také za rasajánu, tzn. omlazující bylinu. Podporuje imunitu, patří mezi antioxidanty. Vyznačuje se adaptogenním účinkem (ochrana před účinky stresu), podporuje duševní zdraví, normální stav kloubů, jater a metabolismu lipidů.

7. Kurkuma dlouhá

Kurkuma je skvělé  koření používané od pradávna po celém světě. Podporuje trávení, činnost jater, normální stav kostí a kloubů i kardiovaskulání systém. Patří mezi antioxidanty, podporuje imunitní systém.

Její využítí je všestranné, můžete ji přisypat do teplého nápoje nebo si zkuste připravit kur­kumové palačinky.

kurkuma_mala2.jpg

8. Amla – Emblika lékařská

Jedná se  indický angrešt. Patří k přírodním zdrojům  vitamínu C, taninů a flavonoidů. Podporuje imunitní systém a trávení.

Je součástí starodávné ajurvédské kombinace tří ovocí Triphala, ale najdete ji i samostaně v kapslích nebo jako sušené ovoce v třtinovém cukru, což ocení hlavně děti.

text: Ing. Iveta Ječmík Skuherská, poradce pro výživu, naturopat, @y­vylife

Děkujeme!


Pokud máte jakékoli dotazy či tipy, neváhejte se na nás obrátit na eccevita@eccevi­ta.cz, nebo nás sdílejte na sociálních sítích a nezapomeňte nás označit: @eccevita, #eccevita, #eccevitablog

 

Dotaz

  • Sdílet na facebooku

Související produkty

Email pro obnovení hesla

Vítejte na eshopu plném informací o zdravém životním stylu

Nová registrace | Zapomenuté heslo | Přihlášení velkoobchod

Přihlášení